Etykiety

środa, 17 sierpnia 2022

BALI | informacje praktyczne 1/2


W każdym przewodniku znajdziecie rozdział z informacjami praktycznymi, jaka waluta, jaka religia panuje w miejscu do którego się wybieracie, które miasto jest stolicą, itd. Zawsze omijam tę część - jest po prostu strasznie nudna, jednak wydaje mi się, że akurat w przypadku Bali warto podzielić się kilkoma informacjami. Co by nie mówić jest to dość daleki kierunek (sprawdźcie na mapie gdzie dokładnie leży Bali, jest to cholernie daleko), do tego egzotyczny i wydaje mi się, że w głowach większości osób drogi, a te kilka informacji pozwoli Wam oswoić podróż, jeśli taką planujecie.

Biorąc pod uwagę, że od ponad trzech lat żyjemy w dość zmiennym świecie, od razu zaznaczę, że na Bali byłam 02-19.06.2022, a przed wylotem koniecznie zweryfikujcie informacje, które tutaj podaję.

Jak dostać się na Bali i ile to kosztuje?

Na tym przykładzie od razu zobaczycie co miałam na myśli w zdaniu powyżej, od naszego wyjazdu minęły zaledwie 2 miesiące, a kwestia cen biletów uległa ogromnej zmianie.

W związku z tym, że nie mieliśmy możliwości zaplanowania wyjazdu z wyprzedzeniem, bilety kupiliśmy 3 tygodnie przed wylotem, do tego w jedynym pasującym nam terminie. Ten kto kiedykolwiek kupował bilety lotnicze, wie że takie rozwiązanie kosztuje. Pomijając nasz przypadek, w momencie, gdy robiliśmy rezerwacje, wciąż można było znaleźć bilety za 3 000 zł/osobę, wymagało to lekkich wygibasów, jednak było możliwe. Te czasy minęły bezpowrotnie (a przynajmniej na jakiś czas). 

Bali było całkowicie zamknięte przez prawie 2 lata, gdy otworzyło swoje granice w październiku 2021, wprowadziło ogromne obostrzenia covidowe, w tym długą kwarantannę. W połowie maja 2022 obostrzenia dla Polski zostały zniesione (łącznie z koniecznością wykonania testu na Covid), minęła chwila zanim turyści oswoili się z tą informacją i właściwie od końca czerwca tłumnie ruszyli na Bali. Jest popyt - ceny rosną.

Aby pokazać Wam obecne ceny biletów, wybrałam trzy terminy podróży w tym roku (tak aby zahaczyć o trzy weekendy), wybierając Qatar Airlines i najszybsze połączenie, czyli z jednym międzylodowaniem:

27.08. - 11.09.2022 - 10 258 zł/osoba

23.09. - 08.10.2022 (wchodzimy już w porę deszczową) - 7 843 zł/osoba

28.10. - 12.11.2022 (początek pory deszczowej) - 9 409 zł/osoba

Oczywiście zawsze można kombinować, a im więcej macie wolnego czasu, tym większe możliwości zaoszczędzenia na locie. 

Dla mnie jedynym słusznym (bo najkrótszym połączeniem) jest Warszawa - Doha, Doha - Denpasar (Bali) - ok 17 h, powrót - ok. 18 h. Jednak jeśli macie więcej czasu, na Bali możecie dolecieć w połączeniach: Warszawa - Dubaj - Denpasar (Bali) - ok.18 h, powrót - ok. 18 - 23 h, Warszawa - Dubaj - Dżakarta - Denpasar (Bali) - w zależności od linii 25 - 35 h, powrót (najczęściej omija Dżakartę) - 18 - 23 h.

Dodatkowo trzeba dodać, że między Warszawą, a Bali jest 6 h różnicy w czasie letnim i 7 h w zimowym. Tak więc chcąc wiedzieć kiedy dolecicie na Bali musicie dodać 6/7 h, z kolei wracając do Warszawy odjąć.

Jakich dokumentów potrzebuję, żeby wjechać na Bali?

Podaję informacje dla osób zaszczepionych (osoby zaszczepione, to te które dokonały szczepienia dwoma dawkami, druga dawka musi być przyjęta conajmniej 14 dni przed przylotem, w Indonezji uznawane są wszystkie preparaty certyfikowane w Unii Europejskiej).

  • paszport ważny min. 6 miesięcy w momencie wjazdu do Indonezji (uwaga! paszport musi być ważny min. 6 miesięcy również przy wyjeździe z Indonezji)
  • certyfikat w języku angielskim i języku polskim poświadczający pełne zaszczepienie przeciwko COVID-19
  • przed wylotem musisz ściągnąć aplikację PeduliLindungi i wgrać do niej certyfikaty szczepień wraz z paszportem, w Indonezji wszyscy mają obowiązek posiadania tej aplikacji (podczas odprawy bagażowej obsługa weryfikowała czy mamy aplikację, osoby który jej nie ściągnęły, nie były przepuszczane dalej do momentu pobrania aplikacji)
  • przed wylotem z Polski musisz również uzupełnić deklarację celną, dostępną po tym linkiem: https://bcngurahrai.beacukai.go.id/ecd/?h=beranda
  • obowiązkowo musisz wykupić ubezpieczenie pokrywające koszty leczenie Covid (jeśli dobrze pamiętam o minimalnej wartości 100 000 $ - na ubezpieczeniu nie oszczędzajcie, opieka medyczna na Bali jest w opłakanym stanie, a leczenie szpitalne to 100-700 $/dziennie)
  • na lotnisku w Denpasar będziecie musieli wyrobić wizę - 50 $/osoba

Przed wylotem sprawdźcie jeszcze wszystkie informacje na tej stronie:  https://www.gov.pl/web/indonezja/idp 

Dodatkowo polecam śledzić co w internecie piszczy, niestety strona gov nie zawsze ma aktualne informacje m.in. informacja o braku konieczności posiadania testów na Covid została zaktualizowana na stronie długo po tym, gdy prezydent Indonezji przekazał taką decyzję.

Kiedy jechać - pora sucha czy deszczowa?

Na Bali są dwie pory roku - sucha i deszczowa. Przez cały rok panują mniej więcej takie same temperatury 26-28°C, różnica jest w poziomie wilgotności powietrza i ilości opadów. Pora sucha trwa od maja do września, jest to okres najczęściej wybierany przez turystów, tym samym trzeba się liczyć z wyższymi cenami. 

Wcześniej wydawało mi się, że absolutnie nie należy bać się pory deszczowej. Czytałam, że pada tylko przez 2-3 h dziennie, a korzyści wynikające z małej ilości turystów i niskich cen są nieocenione. Do czasu... Przez ostatnie 3 dni naszego pobytu na Bali, pogoda była bardzo zbliżona do pory deszczowej. Od rana robiło się strasznie gorącą ale tak, nie do wytrzymania, parno, duszno, słońce po prostu parzyło, od 13 zaczynało się chmurzyć jednak wciąż utrzymywał się ogromny zaduch, w okolicach godziny 15-17 lało ale tak lało, że w 3 sekundy byliśmy przemoczeni do majtek, do końca dnia było już gorąco, wilgotno, lepko i pochmurno. Zwiedzanie w takich okolicznościach przyrody jest po prostu mało przyjemne. Jeśli planujecie pojechać w porze deszczowej, czyli od października do kwietnia, koniecznie poczytajcie dokładnie o pogodzie. Aczkolwiek tutaj mały paradoks, słyszałam, że najlepszym miesiącem na odwiedzenie Bali jest właśnie marzec.

Na koniec mała ciekawostka, gdy rozmawialiśmy z Baliczyjkami o pogodzie i opowiadaliśmy o warunkach panujących w Polsce, jak tylko wspominaliśmy o naszej zimie i śniegu padało jedno pytania: "Czy chodzicie wtedy do pracy?". :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz