Etykiety

wtorek, 23 grudnia 2014

Natolin, czyli dawna Bażantarnia.


Tym razem kolejne 10 km do zrobienia zagnało mnie do pałacu w Natolinie, a dokładnie zespołu pałacowo-parkowego w Natolinie.

Biegnę, biegnę i pierwsze co spotkałam to dąb Mieszko, niestety nie mogłam go dobrze obfotografować, ponieważ stały tam jakieś dziwne zapory. Nie mniej dąb magiczny, a do niego przyczepiona tabliczka:

Dąb Mieszko I
Ostaniec Puszczy Mazowieckiej wiek około 1000 lat. Uratowany przed zagładą dzięki konserwacji wykonanej specjalnymi metodami w latach 1972-1974.

Dąb piękny, ogromny, imponujący. Wyobraźnie sobie, że tutaj była kiedyś puszcza.


Biegnę dalej i jest miejsce do którego zmierzam. Przechodzę przez bramę a tam 3-4 budynki, który to ten najważniejszy? W końcu znalazłam pałac. A historia jego taka.


"Widok pałacu w Natolinie od strony dziedzińca" Wincenty Kasprzycki, 1834

Jan III Sobieski kupił wieś Milanowo, w Milanowie zbudował pałac w Wilanowie, a na Natolinie Bażantarnię i zwierzyniec (no i teraz każdy wie skąd nazwa ulicy Przy Bażantarni). Nie postawił tam żadnej zabudowy mieszkalnej jednak ten okres uznaje się za powstanie Natolina.

Pałac o którym mowa został wybudowany dopiero przez Czartoryskich w XVIII wieku, następnie odziedziczyła go Elżbieta Lubomirska. Później przeszedł w ręce córki - Aleksandry oraz jej męża Stanisława Kostki Potockiego, tam też zamieszkali ze względu na brak miejsca w pałacu w Wilanowie. Nazwa Natolin pochodzi od imienia córki kolejnych posiadaczy pałacu - Natalii Potockiej. Na terenie kompleksu stoi również jej pomnik - sarkofag (do niego jeszcze nie dotarłam).

Kompleks przetrwał pierwsze cztery lata II wojny światowej, niestety później został zniszczony. Jako ciekawostkę można powiedzieć, że przez chwilę pełnił funkcję rezydencji Bieruta. Obecnie mieści się tam Centrum Europejskie Natolin.

Nie udało mi się odkryć jeszcze wszystkich zakątków tego miejsca. Podobno jest tam most, pozostałości po akweduktach, myślę że jeszcze wiele ciekawych rzeczy. Na pewno tam wrócę aby zbadać dokładnie całość.

Fragment założenia gospodarczego z budynkami stajni i wozowni
 
Fragment założenia gospodarczego z budynkami stajni i wozowni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz